
Diagnoza psychologiczna ADHD
Diagnoza psychologiczna składa się z kilku etapów.
Opiera się głównie na wywiadzie psychologicznym oraz ustrukturyzowanych kwestionariuszach psychologicznych. Kwestionariusze są wykonywane przez pacjenta i omawiane na spotkaniach z psychologiem. Ilość i rodzaj kwestionariuszy jest uzależniona od hipotez wstępnych, postawionych przez psychologa podczas konsultacji. Po opracowaniu kwestionariuszy i materiału z wywiadów, psycholog omawia je z pacjentem. Po omówieniu – wystawia opinię z wnioskami i zaleceniami do dalszego postępowania.
Opinia psychologiczna nie jest rozpoznaniem medycznym – aby podjęć leczenie farmakologiczne, należy ( z otrzymaną opinią psychologiczną) zgłosić się do lekarza psychiatry.
Proces diagnostyczny trwa 4 - 5 spotkań.
Proces diagnostyczny dzieci i młodzieży różni się od procesu diagnostycznego osób dorosłych.
W związku z tym, czas trwania procesu, również może się różnić.
Proces diagnostyczny ADHD dla młodzieży i dorosłych :
1. Sesja I – wywiad wstępny, omówienie procesu diagnostycznego Po tej sesji, pacjent otrzymuje do wypełnienia kwestionariusze ( np. DIVA 5.0; ASRS; BAARS IV; Conners lub inne, w zależności od potrzeb diagnostycznych). Pacjent odsyła wypełnione testy do diagnosty na kilka dni przed kolejnym spotkaniem.
2. Sesja II i III – omówienie wypełnionych kwestionariuszy, pytania dodatkowe, uszczegółowienie materiału uzyskanego z wypełnionych kwestionariuszy
3. Sesja IV – Przedstawienie i omówienie diagnozy
Przygotowanie opinii 2-3 tygodnie
4. Sesja V – przekazanie opinii, omówienie zaleceń z elementami
psychoedukacji