
terapia indywidualna
Rehabilitacja neuropsychologiczna
Rehabilitacja neuropsychologiczna, zwana też terapią neuropsychologiczną, opiera się na założeniu plastyczności mózgu, gdyż konkretne oddziaływania terapeutyczne umożliwiają poprawę lub nawet przywrócenie osłabionych funkcji mózgu.
Neurorehabilitacja polega na ćwiczeniu konkretnych funkcji poznawczych:
- pamięci
- mowy
- koncentracji, uwagi
- funkcji wykonawczych (odpowiedzialnych za motywację, inicjowanie działań, planowanie, monitorowanie własnych działań, dostosowanie myślenia i zachowania do sytuacji)
- orientacji wzrokowo-przestrzennej
- precyzyjnych ruchów dłoni.
Oprócz ćwiczeń usprawniających funkcje mózgu jest także emocjonalnym wsparciem w kryzysie, ponieważ uszkodzenie mózgu jest sytuacją traumatyczną, zmieniającą sposób dotychczasowego życia.
Ważne aby pomóc choremu zrozumieć mechanizmy występujących trudności, zmotywować go do pracy, a przede wszystkim okazać mu potrzebne wsparcie.
Pacjent uczy się strategii kompensowania trwałych deficytów wykorzystując procesy, które nie uległy osłabieniu (np. korzystanie w większym stopniu z informacji słuchowych, jeśli zaburzeniu uległo spostrzeganie wzrokowe).
W toku rehabilitacji neuropsychologicznej korzysta się z materiałów odpowiednio dopasowanych do potrzeb i możliwości pacjenta, a następnie stopniowo zwiększa się ich stopień złożoności i trudności.
Dla powodzenia terapii konieczna jest regularność odbywanych wizyt, ponieważ mózg potrzebuje czasu na regeneracje i usprawnienie swoich funkcji.
Neurorehabilitacja skierowania jest do osób, które doznały uszkodzeń neurologicznych wskutek wypadków, urazów głowy, guzów mózgu, udarów, chorób układu nerwowego lub w przebiegu procesu otępiennego
(demencja) u osób starszych.
Pierwsza konsultacja polega na zebraniu szczegółowego wywiadu oraz wstępnym określeniu z jakimi trudnościami mierzy się chory. Na następnych wizytach rozpoczynamy rehabilitację funkcji poznawczych.
Na spotkanie konieczne jest przyniesienie okularów/aparatów słuchowych oraz posiadanej dokumentacji medycznej.
Przed rozpoczęciem terapii neuropsychologicznej
zapraszamy na pierwszą konsultację neuropsychologiczną.